Namų sienos. Kuo dažyti?

kalk_Haftputz_cover.jpg

Renkantis daugumą statybinių medžiagų, reikėtų žinoti, kuo inertiškesnės, tuo geresnės. Natūraliausios sienos - senoviškos, tinkuotos, pagamintos iš mineralinio gipso. Tinkas - iš molio ir kalkių.

Saugiausios sienos

Ekologiškiausios sienos - nudažytos mažai biocidų turinčiais dažais. Pvz., kalkių pienu. Antros pagal palankumą aplinkai - keraminės plytelės. Trečios - gipso, gipso ir kartono skydai, gipso plokštės su netoksišku rišamuoju mišiniu arba kieto medžio skydai. Tapetų reikėtų vengti. Mat, dauguma jų tvirtinami klijais, kuriuose daug fungicidų. Vinilo tapetuose daug lakių organinių cheminių junginių.

Dažytos sienos

Reikėtų ieškoti dažų, turinčių mažai lakių organinių cheminių junginių arba visiškai jų neturinčių. Dažų, kuriuose nebūtų iš naftos pagamintų tirpiklių, pvz., etileno glikolio.

Latekso dažų skystoji dalis- daugiausia vanduo. Aliejinių - naftos distiliavimo produktai bei kiti organiniai tirpikliai. Aliejiniuose dažuose daug lakių organinių cheminių junginių. Ypač pavojingi aerozoliniai dažai. Augalinių aliejų dažai neturi naftos, bet gali turėti daug lakių cheminių junginių, o tirpiklių kvapas gali jaustis kelis mėnesius ar metus. Kalkių pienas ir kalkės leidžia po jomis esančioms medžiagoms kvėpuoti. Kalkių pienas pagamintas iš pieno baltymo kazeino, kalkių ir natūralių žemės pigmentų. Kalkės - iš kalkių bei vandens ir kartais kazeino. Ir kalkės, ir kalkių pienas turi didelį kiekį šarminio turinio, todėl jie yra natūralūs vabzdžių repelentai ir dezinfekantai.

Jeigu kitaip nenurodyta, dažai turi fungicidų, kurie apsaugo nuo pelesių augimo. Saugiausi dažai, ant kurių pakuotės nurodyta - produktas neturi fungicidų ar biocidų. Išorės dažus geriausia rinktis tuos, kuriuose vietoj fungicido naudojamas cinko oksidas. Nerekomenduojama pirkti vadinamųjų žaliųjų dažų, kurie yra pagaminti perdirbant senus dažus. Juose gali būti sunkiųjų metalų. Švinas yra neurotoksiškas ir gali sumažinti intelekto koeficientą, sulėtinti brendimą ir paveikti kognityvinį išsivystymą. Jo galima rasti dažuose, gamintuose iki 1978 m. dirvoje aplink namus. Ten kur seniau buvo daryta apdaila, mediniai pagražinimai. Vandenyje iš švino vamzdžių ar švino lydmetalio. Senuose dažytuose žaisluose. Senuose telefono kabeliuose. Greičiausiai šviną absorbuoja vaikai nuo 6 iki 24 mėn., o absorbcijos pikas - 18 - 24 mėn.