Apie baldus

POSA5481_640x392.jpg

 

Toksiškas gali būti net ir medinis stalas, prie kurio valgome ar žaidžiame. Ir tai dėl naudotos medžio apdailos – dažų, aliejinių poliuretanų ar iš naftos pagaminto vaško ir lako. Baldai, pagaminti iš presuoto medžio, drožlių plokščių ar laminato, išskiria formaldehidą. Geriausias pasirinkimas baldų rėmams – tikras medis su visiškai išdiūvusiais dažais ir sandarikliais. Galima rinktis ir pintus baldus – iš rotango palmės vijoklių, karklo, bambuko. Pagrindinis dalykas, pasirenkant medį, yra tai, kad jis būtų pažymėtas, jog yra užaugintas atnaujinamis būdais.


Atkreipti dėmesį reikėtų ir į minkštuose balduose naudotus kamšalus. Ugnies lėtinimo chemikalai, kurie randami putų ir kitų sintetinių medžiagų kamšaluose. Neigiamai veikia sveikatą, nes jie griauna endokrininę sistemą. Chemikalai, polibromuoti difenileteriai, vadinami PBDE, mažiems vaikams gali sukelti pablogėjusį smegenų vystymąsi ir centrinės nervų sistemos disfunckiją. Beje, ugnies lėtinimo chemikalų atliekant tyrimus, buvo aptikta net moterų, kurios gyveno tokioje aplinkoje, piene. Baldų apmušalams tinkamiausi medvilnė, linas, vilna, šilkas. Tada svarbu, ar nebuvo naudota apsauga nuo dėmių. Sandarikliai ir dėmių repelentai ilgai išlieka aplinkoje. Jie yra kenksmingi ozono sluoksniui ir nuodingi gyvūnams ir žmonėms.


Iš kokios medienos pagamintos spintelės virtuvėje? Iš faneros? O gal presuotos medienos? Fanera ir presuota mediena gali būti didelio formaldehido garų kiekio šaltinis, ypač kai įkaista. Juk spintelės dažniausiai būna šalia viryklės, šildytuvo ar šaldytuvo. Formaldehidas yra stiprus įjautrintojas - tai reiškia, kad patekęs į organizmą, jis stiprins mūsų jautrumą  kitiems reagentams aplinkoje. formaldehidas yra laikomas kancerogenu.


Jeigu namuose turime baldų, kurie pagaminti iš presuoto medžio, drožlių plokščių ar laminato, patariama juos užsandarinti specialiu sandarikliu, kad bent jau sumažėtų jo garavimas. Tik reikėtų atidžiai pasirinkti sandariklį, kuris neišskirtų į orą naujų lakiųjų organinių junginių.