Eterinių aliejų dėžutė vietoj namų vaistinėlės

Eterinių aliejų dėžutė vietoj namų vaistinėlės

Augueko interviu apie ligų profilaktiką ir kvapų abėcėlę, kuri padeda susikurti savo namų vaistinėlę. Greitoji pagalba namuose gali būti eterinių aliejų rinkinys! Apie eterinių aliejų naudojimą namuose ir apie kvapų kultūrą, apie tai, kaip kvapas veikia mūsų psichiką žurnalistė Vilma Čereškienė kalbina aromaterapeutę, „Kvapų namų“ bendrasavininkę Laimę Kiškūnę.
 

Vilma Čereškienė: Pirmiausia noriu paklausti apie jūsų patirtį, kuri atvedė į aromaterapijos pasaulį.

Laimė Kiškūnė: Dar mokykloje nuolat dalyvaudavau botanikos olimpiadose, o prizai tuomet būdavo įvairios kelionės. Tad jau nuo penktos klasės daug keliavau su jaunųjų gamtininkų stotimi. Jaučiausi lyg būčiau jaunoji mokslininkė.

Vilma Čereškienė: Gamtoje kvapas yra labai svarbus. Tai pagrindinė gamtos žinutė. Bet ir žmonėms kvapai nuo senovės buvo labai svarbūs.

Laimė Kiškūnė: “Kvapų namuose” jau dirbu šeštus metus. Stebiu žmones, kaip jie tyrinėja kvapų kolekcijas. Tai anksčiau visi nepažįstami kvapai jiems smirdėdavo. Atpažindavo gal tik apelsinų kvapą. Bet juk tam, kad suprastum muziką, reikia klausytis daug metų, paveikslus – taip pat. O kvapų kultūros apskritai neturėjome. Net kvepalus žmonės renkasi pagal reklamas. Todėl savo veiklą ir pradėjome nuo mokymo: pažinti, atskirti kvapus. Ir jei prieš penkerius metus klientės apskritai nežinojo, kas tas nerolis. Tai dabar jos jau atskiria skirtingos kokybės tuos pačius kvapus.

Vilma Čereškienė: Pagrindinis „Kvapų namų“ tikslas yra skleisti kvapų kultūrą. Juk kvapai veikia ne tik psichiką, bet ir mūsų fizioliginį kūną.

Laimė Kiškūnė: Tai ir savigyda, ir profilaktika. Augalas neturi imuninės sistemos. Todėl augalas tuo ir ginasi, kvapais, tam tikromis medžiagomis, antriniais metabolitais, kurie padeda apsiginti nuo virusų, bakterijų, grybelių, nuo tų, kurie nori juos suėsti. Štai kalnų avys nuės viską, bet levandas apeis. Todėl tie, kurie augina levandas ekologiškai, nepurškia, jie turi jas nupjauti rankomis arba pasitelkti avis. Avys net nelipa ant levandų. Nepamirškime, kad mes visiškai priklausomi nuo augalų. Mes jų pasaulyje gyvename, mes juos valgome, jais rengiamės. Jie yra pagrindiniai energijos teikėjai. Juk jie mums dovanoja saulės energiją. Kas yra akmens anglis? Kas yra nafta? Augalai, mineralizavęsi per daug šimtmečių. O mes tik parazituojame, naudodamiesi augalais. Viską sunaudojame ir dar esame nepatenkinti.

Vilma Čereškienė: Bet jūs niekada nepriešpastatote aromaterapijos ir tradicinės medicinos?

Laimė Kiškūnė: Oi ne. Niekada. Tai visiškai skirtingi dalykai. Aš pati daug metų dirbau farmacijos srityje. Dirbau vaistinėje. Pilsčiau miltelius, fasavau tabletes. Tai yra visiškai skirtingos medžiagos: vaistai, tirpūs vandenyje, ir augalai- antriniai metabolitai, lakios medžiagos, tirpios aliejuje. Ir jų visiškai kitas veikimas. Ar mes per dieną išgersime vieną lašą citrinų eterinio aliejaus, ar kelis, nieko nenutiks. Augalo substanciją galime vartoti įvairiais būdais: galime išgerti į vidų, galime išsimasažuoti, galime inhaliuoti.

Vilma Čereškienė: Tai ar galime, sunegalavę, užpuolus ligai, iškart pulti prie aromaterapijos? Ar visgi tai turi būti tąsa?

Laimė Kiškūnė: Kiniečių patarlė sako, kai jau ištroškai, nebe laikas kasti šulinį. Juk mes kol nesergame, apie tai negalvojame. Kaip mes stipriname sveikatą? Visos senosios tradicinės medicinos sistemos akcentuoja maistą, kaip ligų profilaktiką. Tradicinė kinų medicina, taip ajurveda, taip pat Pakistano medicinos sistema – pirmiausia ir gydo maistu, atitinkamomis dietomis. Ir išgydo net labai sudėtingas ligas. Aromaterapija – tai gyvenimo būdas, stilius. Gyvename mieste, nebeturime ryšio su gamta, todėl eteriniai aliejai yra tarsi tas siūlas, kuris mus sieja su gamta.

Vilma Čereškienė: Kiekvienas savo sistemą galime irgi susikurti. Turbūt pradėti reikėtų nuo žinojimo ir nuo kuo mažesnių vaikų. O koks tas pradžiamokslis kūdikiams?

Laimė Kiškūnė: Aromaterpija vaikams yra nuostabu, tačiau pradėti reikia nuo pačių savęs. Tarkime, levandų eterinio aliejaus užsitepkite pirma ant savo kūno, labai gerai ryte po dušo ant šlapio kūno. Tada imsite ant rankų vaiką, kuris užuos, susipažins su nauju kvapu ir gaus šiek tiek aromatinių molekulių su pienu, nuo odos. Nereikia staiga imti ir maudyti ar trinti paties vaiko. Duokime ne inhaliuoti iš karto, o leiskime tiesiog įkvėpti. Toks įdomus pavyzdys buvo, atėjo į „Kvapų namus“ su žagsinčiu vaiku. Priėjau ir klausiu to vaikelio, ar galėčiau tau duoti šiek tiek pauostyti mandarino eterinio aliejaus? Neklausiau nei tėvų, nei senelių, o atsiklausiau vaiko. Įkvėpė ir liovėsi žagsėjęs.

Vilma Čereškienė: Bet daugeliui būtent mandarinai sukelia alergiją?

Laimė Kiškūnė: Tai nėra nieko bendra su purškiamais mandarinais, kurių žievelėje esantys pesticidai ir sukelia alergines reakcijas. Mandarinas dar kelia nuotaiką, mažina depresiją, ramina. Ir tam nereikia kažkokių specialių žinių. Tereikia pasidomėti ir tapti atsakingiems už savo pačių sveikatą. Aromaterapija yra viena iš paprastesnių priemonių. Ir beje, yra dešimtys eterinių aliejų, kuriuos apskritai neskiestus galime vartoti tiesiai ant odos. O štai apie vaistus turėtume žinoti, kad dabar vartojame vienus, tada jie sukelia pašalinį poveikį, kurio gydymui reikės vėl naujų vaistų po kelerių metų.

Vilma Čereškienė: Vadinasi, kiekvienas namų vaistinėlėje susikurti aterinių aliejų dėžutę galime savo?

Laimė Kiškūnė: Visad sakau, kad nepateiksiu visiems tinkančio recepto, reikia kiekvienam pačiam gilintis, ieškoti, atrasti. Ir pats geriausias receptas bus tas, kokį pats susikūrei. Kaip ir kepinys iškeptas pagal receptą knygoje, bet su savo atradimais ir patobulinimais. Štai mano eterinių aliejų dėžutė bus vienokia, kitų žinovų kitokia. Tik aišku, jomis besiremiant galima formuoti savo.

Pradėti galime taip:
 

Eterinių aliejų dėžutė
 

Eukaliptų eterinis aliejus – jų rūšių yra daug. Jauniklių eukaliptų eterinis aliejus bus tobuliausias mūsų vaikams. Galima užlašinti kelis lašus tiesiog ant cukraus ir duoti sučiulpti, kai užgula nosį, teka sloga. Tai bus šimtą kartų geriau nei sintetinio eukalipto čiulpinukai.

Viržinis arbatmedis - antivirusinis. Tik kažkodėl pas mus arbatmedis yra tapęs panacėja. O išties jis yra labai stiprus antibiotikas, todėl nereikėtų vos koks virusas pulti prie arbatmedžio. Eteriniai aliejai yra plataus spektro, jei veikia virusus, veikia ir bakterijas, ir grybus. Viržinė mirtenė labai tiks vaikams, kurie dažnai serga peršalimo ligomis. Pakanka grynu eteriniu aliejumi ištepti nugarą.

Levanda - ir sumušimams, ir tynimams, ir nubrozdinimams. Tinka ir mamoms nuo migrenos, galvos skausmo, net nuo blogos nuotaikos. Tiks ir aukštai temperatūrai mušti ar dygstant dantukams: lygiomis dalimis levandų, ramunėlių ir bazinio aliejaus mišiniu ištrinti vakare visą kūną. Puikiausiai tiks. Aš neptritariu trynimu degtine, kuri tikrai skverbiasi iki kepenų.

Čiobrelis – atsiminkite, kad pigių čiobrelių nebūna! (internete radę 5 ml už 5 Lt, nesitikėkite, kad tai bus tikras čiobrelis). Norint gauti 400 g čiobrelių eterinio aliejaus reikia surinkti toną pačios čiobrelio žolės.
 

Eteriniai aliejai labiau suaktyvina paties organizmo gynybines reakcijas nei gydo vietiškai. Jie veikia smegenis ir įjungia tam tikrus mechanizmus.

Plačiau apie tai http://aromata.lt/kvapai/lt/receptai/eteriniai-aliejai-nuo-persalimo.