Didelį būrį smulkiųjų ūkininkų Vilniuje suvienijo maža krautuvėlė

Didelį būrį smulkiųjų ūkininkų Vilniuje suvienijo maža krautuvėlė

 Didelį būrį smulkiųjų ūkininkų Vilniuje suvienijo maža krautuvėlė

Šiandien Vilniuje kraunami krepšiai, kuriuos užsisako miestiečiai, kuriems produktus suvežė šalies ūkininkai ir kuriuos be jokio pelno bei prekybinių antkainių dalija ekologiškų iniciatyvų kūrėjas “Augueco” namai. Visi vilniečiai jau turi galimybę realiai paremti ir smulkiuosius ūkininkus, ir sutrumpinti grandinę nuo daržo ar sodo iki savo šeimos stalo. Už “Augueco” e-krautuvėlės vairo ir prekystalio stoja dvi ilgametės TV laidos “Tarp miesto ir kaimo” žurnalistės Ingrida Lauciuvienė ir Vilma Čereškienė.

“Maži šalies ūkiai išliks orūs, o vaikams nereikės mažinti skrandžių, jei tik mes patys to tikrai norėsim”, - sako Ingrida Lauciuvienė. Svarbiausias jos noras - padėti mažiesiems ūkininkams. Prancūzijos kaimų patirtis įrodė, kad tradicinis, mažas, vienos šeimos ūkis gali išlikti ir gyvuoti, jei tik jį palaikys valgytojas. Du trys hektarai daržovių ar galvijų banda gali leisti ūkininkui gyventi oriai. Svarbu tik užmegzti tiesioginį, be tarpininkų (maisto pramonės ir prekybininkų), kontaktą su vartotoju. Kitas noras - sveikai maitinti šeimas ir mažinti vartojimą, skatinant atsirinkti ir suvokti, ką, iš ko ir kaip perka. Dar septintajame dešimtmetyje Japonijoje prasidėjo "Tekei" judėjimas, kai būrelis moterų ėmėsi ieškoti, kur įsigyti šviežio, natūralaus ir sveiko, o ne beskonio didelių gamtą alinančių pramoninių ūkių maisto. Susirūpinimas kokybe, ekologija paskatino ūkininkų ir valgytojų solidarumo judėjimą, atvilnijusį pirmiausiai į Prancūziją. O iš ten ir į Lietuvą: jau veikia “Augueco” e-krautuvėlė, kurioje internetu galima užsisakyti produktus ir kiekvieną pirmadienį pasiimti savo šeimos krepšį.

 “Solidarumo ir atvirumo idėją, kaip prancūzai ir japonai, norime plėtoti ir mes. Tokios e-krautuvėlės idėją brandinome ne vienerius metus. Visi žinome, kad didžiausi žygiai prasideda nuo pirmojo žingsnelio, taigi ir ši daug ūkių apjungusi e-krautuvėlė gimė iš mažų norų: darželio tėvai vis prašydavo įsigyti tiekiamų ūkininkų produktų, taip pat užsisakydavo vaikams kasdien kepamos duonos, minkomų virtinukų, namų makaronų, ekologiškų pusfabrikačių, burokėlių, morkų ar obuolių pyragų. Artėjant šventėms, mūsų virėjos vos spėdavo suktis, o su savais produktais slenkstį vis dažniau mynė ir ūkininkai. Norinčių natūraliau ir sveikiau maitintis ratas plėtėsi. Galiausiai mūsų virtuvė tapo atvira visiems - taip gimė e-krautuvėlė,” - sako pirmojo Lietuvoje ekologinio ir pirmojo privataus darželio “Augueco Dūzginėlis” įkūrėja Ingrida Lauciuvienė. “Augueco” e-krautuvėlėje tereikia susirinkti pirkinių krepšelį, kuris perduodamas ūkininkams, o kai šie pristato produktus, jie kiekvienam atskirai suruošiami arba iš jų specialiai gaminamas maistas.  “Be to, kiekvieną mėnesį visi kviečiami į susitikimus su mūsų maitintojais. Tikime, kad maistas yra gyvas, jis gali būti geras arba blogas, jį auginantys gali būti geros širdies žmonės arba mašinos. Esu tikra, turime pažinoti tuos, kas rūpinasi mūsų vaikų mityba, todėl švietimas ir ugdymas yra esmė. Taip pat vyks ir puikios savaitgalio pramogos - išvykos į Jūsų šeimos maisto ūkį. Beje, ne tik pasižvalgyti, bet ir padėti nudirbti darbų. Mūsų darželio vaikai jau žino, kaip slegiamas sūris ar sukamas sviestas, kiek jėgų reikia nusirinkti avietes, kur malami grūdai ir sijojami miltai. Atėjo metas visa tai parodyti tėveliams”, - sako Ingrida Lauciuvienė.

 Įgyvendinti ekologinės e-krautuvėlės idėją paskatino ir Ingridos Lauciuvienės bei Vilmos Čereškienės patirtis TV laidoje "Tarp miesto ir kaimo". Penkerius metus laidos kūrėjos lankė Lietuvos ir užsienio ūkininkus, amatininkus, kaimo bendruomenes, dalinosi šviesiomis istorijomis ir kaimo verslų idėjomis ir taip sukaupė patirties bei žinių.

stragiene.jpglentynos1.jpg