Lopšinių rytmetys

Lopšinių rytmetys

Prieš pat pirmąjį gegužės sekmadienį mamytes kviečiame į jaukų, ramų rytmetį, kurį kurs vaikai. O lopšines savo kūdikiams kartu ateis dainuoti ir mūsų auklytės, šiuo metu esančios motinystės atostogose: Evelina ir Agnė. Susitikime tarp darbų prieš Motinos dieną.

        Kodėl lopšinės? 

        Lopšinės - tai raminančios dainos ir priskiriamos paprastai prie vaikiškų dainų. Mat, tekstuose daug vaikiškų garsų, liūliavimų, įvairių malonybinių žodelių. Joms nebūtinas muzikalumas, klausa, net žodžiai ar apibrėžta melodija, tai dažniausiai improvizaciniai, gana paprasti poezijos kūriniai. Lopšines sudaro trys komponentai: žodžiai, melodija ir veiksmai. Pirminis lopšinių tekstas apsiribojo lopšio supimo taktu dainuojamais migdančiais garsais a-a-a-a! Vėliau buvo pridedami kūdikį apibūdinantys žodžiai: „A-aa-aa mažutį, aa, aa, aa gerutį" ir pan. Arba “Liūli-liūli mažutį, liūli-liūli gerutį”. Tolesnis tekstas priklausė nuo mamos ar kito kūdikį supančio asmens kūrybingumo. Apskritai lopšinės buvo bei dabar dainuojamos pagal lopšio supimo ritmą, jos kūdikį turėtų migdyti ir raminti. Dainuodama lopšinę, mama išlieja savo jausmus kūdikiui, kreipiasi į jį pačiais švelniausiais ir meiliausiais žodžiais. 

        Tačiau kartu lopšinės - tai pirmosios dvasinio ugdymo pamokos mažyliui. Nes maždaug nuo 20 savaitės (penktąjį vystymosi mėnesį) susiformuoja pilvelyje augančio mažylio klausos organai, kuriais jis sugeba atpažinti aplinkos garsus. Anot mokslininko ir ankstyvojo muzikinio ugdymo Rusijoje pradininko S. Lazarevo, mažylis įsčiose pirmiausia pradeda jausti fiziologinius motinos organizmo garsus – pavyzdžiui, motinos širdies plakimas prilygsta arti pravažiuojančio traukinio dundėjimui. Akivaizdu, kad vaisius ne tik girdi, bet ir vibracijomis suvokia motinos (o vėliau - ir tėvo ar kitų artimųjų) balsą. Tad dainuoti lopšines yra tikslinga nuo pirmųjų kūdikio laukimo savaičių.

        Folkloristų teigimu, lopšinėse išliko nemaža senųjų tikėjimų ir senųjų epochų atspindžių. Todėl lopšinės iš visų vaikų dainų pirmosios patraukė tyrinėtojų dėmesį. Ši liaudies meninė kūryba, sušildyta motinos širdies, nuo romantizmo laikų taip pat žadino poetų ir kompozitorių kūrybinę vaizduotę.