Sveikos gyvensenos lyderių mokymai

Sveikos gyvensenos lyderių mokymai

Juozas Dapšauskas, žurnalistas, visuomenininkas, sveikos gyvensenos mokytojas:

Ypatingas dėmesys atkreiptas į bendradarbiavimo svarbą tarp skirtingų tiek valstybinių, tiek nevyriausybinių organizacijų, abipusė pagarba bendroje lyderystėje.

„Pastaruoju metu sveika gyvensena Lietuvoje tampa vis populiaresnė, vis daugiau žmonių pradeda domėtis kaip sveikai gyventi, kaip maitintis, nuo ko pradėti grūdintis, kaip sveikai auginti vaikus ir pan. Visi turime patirtį, kad Lietuvoje niekas kol kas to nemoko,  išskyrus sveikos gyvensenos lyderius. Todėl mums priešakyje iškyla didelis iššūkis, o su juo ir galimybės – suteikti profesionalias konsultacijas ir patarimus žmonėms, ieškantiems kelio į sveiką ir laimingą gyvenimą, leisti jiems praktiškai pažinti sveiką gyvenimo būdą,“ – buvo rašome kvietime į šiuos mokymus.

Pasinaudojant šiuolaikinėmis technologijas savo pranešimą „Sveikatingumo metai – naujos galimybės sveikos gyvensenos idėjos sklaidai“ perdavė Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis, kuris negalėjo dalyvauti, nes vedė Palangos sveikatos mokyklą. Jis palinkėjo pirmiausia sveikatos lyderiams būti savo srities profesionalams ir mėgti savo darbą kaip pašaukimą, įkvėpti kitus sekti sveikatos pavyzdžiais.

Šių mokymų lyderiams organizatorė ukmergiškė Sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė pristatė konkretų projektą „Sveikesnio pasirinkimo link“, kurį praėjusiais metais kaip pilotinį organizavo Šiaurės ministrų taryba, o jiems talkino Lietuvos sveikuolių sąjunga, o partneriais buvo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Šiais metais šis projektas įtrauktas į LR Vyriausybės kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis sudarytą Sveikatingumo metų programą, o jo įgyvendinimą dešimtyje Lietuvos mokyklų per Savivaldybių sveikatos biurus organizuoja SAM. 

Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas Eligijus Valskis dalijosi sėkminga sveikatingumo stovyklų bei mokyklų patirtimi bei holistinę (visumine) sveikatingumo samprata, kad ji turi apimti kiekvieno žmogaus gyvenimą, ji privalo būti ir visų ministerijų sudedamoji dalis – švietimo, sveikatos, mokslo ir kitų.

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Laukaitienė savo pranešimu atkreipė dėmesį į bendradarbiavimo, vienijimosi svarbą – „Bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis – pajėgų vienijimas sveikos gyvensenos idėjai skleisti“.  L. Laukaitienė dalijosi patirtimi, kaip užsimezgė artimesnė pažintis su sveikuolių judėjimu dalyvaujant LSS organizuojamoje stovykloje, pradžioje stebint atsargiai ir tyrinėjant, o paskui organizuojant drauge Marijampolėje sveikatos mokyklą, kuri buvo labai sėkminga ir žmonėms paliko labai gerą įspūdį ir davė puikius sveikatos rezultatus. Po Marijampolėje vykusios savaitinės sveikatos mokyklos kovo pradžioje, biuro direktorė L. Laukaitienė LSS atsiuntė padėkos raštą, kuriame be kita ko rašoma:

„Džiaugiamės, kad Lietuvos sveikuolių sąjunga „Sveikatos mokyklos“ metodika yra parengusi ir sveikatinimo veiklą vykdo pasiremdama holistine sveikatos samprata. Pasaulio sveikatos organizacija yra apibrėžusi, kad „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas“. Lietuvos sveikuolių sąjungos organizuojamų sveikatos mokyklų metu vykdomi teoriniai ir praktiniai užsiėmimai yra vieninteliai iki šiol sutikti užsiėmimai, kuriuose teikiamos sveikatinimo paslaugos yra pilnai orientuotos į visas minėto apibrėžimo sudedamąsias. Be to, kad sveikatos mokyklos metu akcentuojamos sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, dienos režimo, grūdinimosi bei dvasinės sveikatos temos, labai svarbus mokyklų metu taikomas grupinis veiklos principas, kuris didina kiekvieno dalyvio motyvaciją, sukuria naudingus socialinius ryšius kuriant vis sveikesnį gyvenimo būdą besirenkančiųjų bendruomenę. Įvairūs teoriniai ir praktiniai metodai sudaro galimybę įgyti žinių ir ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius. Asmeninis lektorių sveikos gyvensenos pavyzdys suponuoja galimybę efektyviau motyvuoti užsiėmimų dalyvius rinktis sveikesnį gyvenimo būdą ir jį taikyti kasdieniniame gyvenime, šeimos bei artimųjų aplinkoje. Viena iš „Sveikatos mokyklos“ Marijampolėje dalyvių baigiamojo renginio metu teigė, kad valstybė turėtų priimti įstatymą, jog kiekvienam piliečiui „Sveikatos mokykla“ būtų privaloma bent kartą gyvenime.“- rašė  kovo 15 d. padėkos rašte Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė L. Laukaitienė. 

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė Danguolė Avižiuvienė džiaugėsi, kad organizacijų bendradarbiavimo mastai skleidžiant sveiką gyvenseną sparčiai plečiasi. Ši veikla tampa vis žinomesnė ir net populiaresnė. Visuomenės sveikatos biurų vaidmuo skatinant sveiką gyvenseną Lietuvoje vis ryškesnis, atkreipė dėmesį biurų asociacijos ir Kėdainių savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Avižiuvienė, pristatydama plačius biurų veiklos barus ir funkcijas bei dar platesnes galimybes bendradarbiauti valstybiniam ir nevyriausybiniam sektoriams.

Eglė Žiūkaitė pristatė sveikatos pavyzdžių projektą „Aš – už sveiką Lietuvą“, kurio esmė konkrečius pavyzdžius skleisti kuo plačiau, rengti žinomų žmonių, pasisakančių už sveiką gyvenseną ir ją propaguojančių savo pavyzdžiu, fotosesijas.

2013-ųjų paskelbimo Sveikatingumo metais iniciatorius Juozas Dapšauskas pratęsė viešųjų ryšių temą, kad sveikam gyvenimo būdui propaguoti, jos lyderių parodymui svarbu pasitelkti visas žiniasklaidos priemones. Sveikatos mokymas nėra tik informacijos pateikimas apie tai, kas yra sveika gyvensena ir kas nesveika, bet svarbiausia įkvėpimas pasikeisti ir sveikai gyventi, imtis praktikos ir savo gyvenimo veiksmus padaryti sveikus, ir kad tas sveikumas galiausiai teiktų pasitenkinimą, laimę ir malonumą.

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos atstovai Simonas Dailidė ir Arminas Mockevičius pristatė konkrečias sėkmingas veiklas „Veiksmingas madingo sveikos gyvensenos įvaizdžio kūrimas: „Yoga Rave“ ir „Varom“ vakarėliai be alkoholio, tabako ir narkotikų bei bėgimas už blaivią ir sveiką Lietuvą“

Vaikų darželio „Augueco Dūzginėlis“ direktorė Ingrida Lauciuvienė pasidalijo išskirtine ir sėkminga patirtimi kaip pakeisti mitybą į sveikesnę vaikų ugdymo įstaigose, su kokiais pasipriešinimais keičiant racioną teko susidurti, kad „specialistai“ net priekabiavo prie sudėties valgiaraštyje, kad arbatoje nėra įdėta cukraus ir neužteks racione angliavandenių. Šiandien tai skamba kaip visiškas nesusipratimas ir atgyvena, bet tai parodo, per kokias absurdiškas kliūtis tenka brautis sveikos gyvensenos lyderiams keičiant sveikatos įgūdžius įvairiausiose sferose.

Tačiau šie nevyriausybinių organizacijų inicijuoti ir Seimo paskelbti Sveikatingumo metai sveikos gyvensenos lyderiams yra puiki proga savo veiklas ir pavyzdžius „pakelti“ į žymiai aukštesnį ir platesnį lygį, kad jie būtų matomi vis plačiau ir keistų visos visuomenės elgseną link sveikesnės ir laimingesnės.


Read more: http://www.lsveikata.lt/products/j-dapsauskas%3a-sveikos-gyvensenos-lyderi%c5%b3-mokymuose-s%c4%97kmingos-patirtys-ir-pavyzdziai/