Ar jau reikia logopedo?

Ar jau reikia logopedo? Dažniausiai logopedams užduodami klausimai prasideda taip: ,,Ar normalu, kad mano vaikas dar nekalba?“, ,,Ar jau reikia kreiptis į logopedą?“, ,,Kokie požymiai rodo, kad mūsų vaikui reikia logopedo?“....tačiau tokie ir panašūs klausimai neturi vieningo atsakymo.  Kiekvieno vaiko kalbos raida yra individuali ir tai kas tinka vienam, nebūtinai tiks ir kitam. Todėl, kad ir kokių nuomonių išgirstumėte ar perskaitytumėte knygose/internete būtų geriau pasikonsultuoti su specialistu. Žinoma, nepaisant to, kad kiekvienas vaikas individualus ir kiekvieno situaciją reikia vertinti atskirai (juk vaiko kalbos raidai labai svarbus ir pats gimdymas, kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje persirgtos ligos, kalbinė aplinka) egzsistuoja bendri visiems vaikams kalbos raidos etapai, todėl į juos reiktų atkreiptį dėmėsį:
·        1-2 metų vaikas neprivalo operuoti plačiu žodynu ir kalbėti sakiniais. Šiuo laikotarpiu nėra taip svarbu kiek vaikas taria žodžių, daug svarbiau stebėti jo kūno kalbą ir emocijas. Sunerimti reiktų tik tuo atveju jei jis nereiškia jokių emocijų, neskleidžia kalbinių garsų, savo poreikius reiškia tik gestais ir riksmu. Taip pat sunerimti reiktų jei jūsų vaikui 2 metukai, o jis tyli ar taria vos kelis prasmingus žodelius, nesudaro trumpų frazių, jei jūsų vaikas neatpažįsta artimųjų balsų,nereaguoja į garsus arba reaguoja tik į labai stiprų garsą.
·        2-4 metų vaikas tobulėja labai greitai. Literatūroje galima rasti įvairių duomenų, bet teigiama, kad šiuo laikotarpiu vaikas išmoksta po žodį ar kelis per dieną. 3 metų vaikas turėtų žinoti apie 1000 ar daugiau žodžių.Vertėtų sunerimti jai jūsų vaikas šiuo laikotarpiu taria ne visus balsius ir dvibalsius, jei sunkiai skiria daiktavardžio vienaskaitą, daugiskaitą, linksnių reikšmes, nesudaro priesaginių žodelių.
Būtina pabrėžti, kad šiam laikotarpiui būdingas ir  fiziologinis šveplavimas. T y. daugeliu atveju normalu jei 3 metų vaikas dar negali ištarti tokių lietuvių kalbos garsų kaip š, ž, dž, č, r. Didelė tikimybė, kad vėliau šiuos garsus pavyks ištarti ir be logopedo pagalbos, tačiau vertėtų atkreiptį dėmesį jei 3,5 – 4  metų vaikas netaria šių garsų. Būtų itin naudinga pasikonsultuoti su specialstu, kad nustatytų ar vaiko kalbos raida tolygi ir ar jam reikia pagalbos ar ne.
·        5 metų amžiaus vaikai jau turėtų vartoti tikslias sąvokas, formuoti taisyklingus sakinius. Penkiamečiai jau turėtų gebėti ištarti visus gimtosios kalbos garsus.
Pabaigai reiktų pasakyti, kad nereikia laukti kol vaiko kalba ,,susitvarkys“ savaime. Kartais užtenka tik vienos konsultacijos nuraminti tėvelius ir pasakyti jiems, kad vaiko kalba vystosi tolygiai ir viską ištarti jam pavyks  truputi vėliau, o kartais anksti suskubus pas specialistą, galima užbėgti už akių ir sudėtingėsnėms problemoms, pavyzdžiui nustačius sulėtėjusią kalbos raidą, logopedo užsiėmimai rekomenduotini nedelsiant. Šiuo metu specialistų galima rasti visur: darželiuose, mokyklose, poliklinikose, privačiuose kabinetuose. Todėl būkite budrūs ir neklausykite tų kurie sako, kad laukti reikia bent iki trejų metukų amžiaus, tai - klaidinga nuomonė.